7 czerwca znów razem czytaliśmy!

     Po raz drugi  uczniowie wraz z Rodzicami ze  Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gen. Bryg. St. Gano w Opatowie włączyli się do kolejnej V edycji Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam”,pod patronatem miesięcznika n- li bibliotekarzy „Biblioteki w Szkole”,która jest jedną
z najpopularniejszych akcji czytelniczych w Polsce. Jej celem jest promocja czytania w prosty, radosny sposób. Akcji towarzyszy próba bicia rekordu liczby osób czytających w jednym momencie lub inne formy zajęć i spotkań, którym przewodzi wspólne czytanie. Nasza szkoła brała udział
w II edycji akcji w 2017 r.W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 406 825 osób.  Do V edycji zgłosiło się ponad 3 tysiące instytucji. Organizatorzy zachęcali także
do różnych form zajęć i spotkań, którym towarzyszyłoby wspólne czytanie.W ramach naszego udziału w akcji uczciliśmy  wielkiego polskiego astronoma –rok 2023, to także rok Mikołaja Kopernika.  Poprzez wspólne czytanie w bibliotece szkolnej, oglądanie filmików, rozwiązywanie zadań   przybliżyliśmy najmłodszym czytelnikom klas 1-3 a nawet naszym przedszkolakom z zerówek postać Mikołaja Kopernika.Czytali Wychowawcy, czytały dzieci, czytali Rodzice.

Aby wzbogacić zajęcia wspólnego czytania i zdobywania wiedzy o Mikołaju Koperniku i jego teorii heliocentrycznej oraz planetach Układu Słonecznego zorganizowaliśmy na placu szkolnym  zabawę ruchową w „Planety Układu Słonecznego”, w której wzięło udział ponad 100 uczniów z klas zerowych oraz klas 1-3. Uczniowie , którzy chcieli zamanifestować ,że czytanie jest ważne, przygotowali transparent z hasłem akcji czytelniczej, a organizatorzy inne niespodzianki zachęcające do sięgnięcia po książkę  i do czytania  mi.in. „mobilne biblioteczki” wykorzystując szafkę na kółkach i dziecięcy wózek  z koszem ciekawych lektur oraz kosze z książkami oznaczone działami, dokonując recyklingu starych sprzętów i przekształcając je na biblioteczki, których użyteczność mogli poznać nasi czytelnicy. Każda klasa przygotowała swoją planetę, z których utworzyliśmy  nasz Układ Słoneczny z orbitami na podłożu boiska szkolnego. Do przygotowania naszej zabawy włączyło się  i wzięło w niej udział ponad 100 uczniów, 15 nauczycieli, 4 pracowników z obsługi  oraz 6 rodziców uczniów klas1. Uczestnikom zabawy zapewniliśmy nagłośnienie,rodzicom i nauczycielom stolik z kawą  z  żołędzi i słodyczami  oraz ciekawą lekturę a wszystkim uczestnikom wiele wrażeń.
Zajęcia odbywały się
w czterech grupach, zerówki, klasa 1a razem z klasą 3b, klasa 1b razem z klasą 3a oraz dwie klasy 2.Wszyscy uczniowie bawili się dobrze i cieszyli się z odbieranych nagród w postaci książek, gadżetów i zakładek do książki, które pozyskaliśmy od zaprzyjaźnionych księgarni i hurtowni:
( „Odeon” z Ostrowca Św. o/Opatów,oraz Księgarni i Hurtowni Tuliszków jak również hurtowni „Signal”)

Na dolnym korytarzu szkoły pojawiła się wystawa plakatów promujących czytanie, które przez wiele lat stanowiły załączniki do otrzymywanego czasopisma „Biblioteka w Szkole” oraz wystawka naszych książek związanych z Mikołajem Kopernikiem i Kosmosem, którą przygotowali we współpracy Nauczyciel-bibliotekarz i Wychowawca Świetlicy. Nasze spotkanie zostało też zarejestrowane przez lokalną stację Radia Opatów, przez jego reportera ,który uczestniczył w spotkaniu jednej grupy uczniów.Informacja o wydarzeniu ukazała się następnego dnia w wiadomościach Radia Opatów. Czytaliśmy wspólnie i bawiliśmy się od 8.00 do 11.30.Dziękujemy wszystkim uczestnikom, pomocnikom i sympatykom tej akcji w Szkole. Jej inicjatorem była Biblioteka Szkolna a wspierała ją organizacyjnie dyrekcja szkoły, grupa nauczycieli, wychowawców i jej pracowników.