„ Klimat na czytanie”-VI edycja Nocy Bibliotek 2020

 

VI edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2020 pod hasłem „ Klimat na czytanie”

Wieczór z nauką „Kolor jesieni-przedziwny świat wokół nas” już 9.10.2020 r. w piątek od godz. 15.30 do 18.30
dla chętnych uczniów klas 5-6/ grupa do 30 uczestników z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego/

1.Ciekawi   świata- ciekawostki przygotowane przez uczniów
2.Zagadkowy świat nauki-  naukowe wyjaśnienie   istnienia barw i rozróżniania kolorów- na podstawie książki  Tomasza Rożka pt.”  Nauka , to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”
3.Spotkanie z naukowcem Uniwersytetu w Oksfordzie online- niespodzianka dla uczestników wieczoru z nauką
4.Jak wymieszać kolory?- pokaz eksperymentu do wykonania w domu.
5.Projekcja lub przesłanie uczestnikom linku do filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”, produkcji łotewsko polskiej, 2019 r. otrzymanego od organizatora- CEO.
Jakub, Mimmi i gadające psy-Animacja reż. E. Janson / Łotwa, Polska / 2019 / 70′
Nocy Bibliotek towarzyszy w tym roku film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, 2019, oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts” (niewydanej jeszcze w Polsce), koprodukcja łotewsko-polska
w reżyserii Edmundsa Jansonsa (Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi).

Opis filmu
Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Wkrótce jednak pojawia się szansa, by to zmienić. Dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów. Jakub mieszka w centrum Rygi. Na co dzień pochłania go rysowanie. Fascynuje go planowanie przestrzeni urbanistycznej, ponieważ w przyszłości chce zostać, tak jak jego ojciec, architektem. Pewnego dnia tata oznajmia mu, że będzie musiał spędzić tydzień ze swoją kuzynką Mimmi i wujkiem Orłem na obrzeżach miasta, w Maskaczce. Chłopiec nie jest zadowolony z takiego pomysłu. Wkracza w inny, nieznany mu świat. Jakub czuje się samotny, bo niespecjalnie dogaduje się ze swoją kuzynką Mimmi. Sytuacja zmienia się gdy poznaje okoliczne psy z Bossem na czele. Razem z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami, które potrafią mówić ludzkim głosem, walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci.

 

„Jakub, Mimmi i gadające psy” – film na Noc Bibliotek

Nocy Bibliotek towarzyszy w tym roku film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, 2019, oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts” (niewydanej jeszcze w Polsce), koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa (Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi).
To nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”,  współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego. Dzięki zastosowaniu poklatkowej techniki cut-out (we współpracy polskim studiem Letko), film jest jak żywa, pięknie rysowana książka.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=ELO_pE0-VmQ