12 września 2021 roku w Warszawie odbędzie się uroczystość Beatyfikacji

12 września 2021 roku w Warszawie odbędzie się uroczystość Beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz Sługi Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej, niewidomej zakonnicy, założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam…
Gdy myślę Ojczyzna –
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć,
Jak poszerzyć tę przestrzeń,
Którą wypełnia.”/Myśląc Ojczyzna-Karol Wojtyła-św. Jan Paweł II/

 Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypada wówczas 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia, a także uroczystość jego beatyfikacji 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W tym samym czasie beatyfikowana zostanie także matka Elżbieta Róża Czacka – założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Transmisja mszy beatyfikacyjnej

Centralne wydarzenie związane
z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej stanowić będzie msza beatyfikacyjna, która odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszę transmitować będą na żywo wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne. Transmisja dostępna będzie także na portalu
niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej
w mediach społecznościowych. Dodatkowo na terenach parafii w całej Polsce ustawione zostaną telebimy, za pośrednictwem których wierni będą mieli okazję wspólnego uczestnictwa we mszy.

Premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”

W dniu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, 12 września o godz. 20:00 w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, którego koproducentem jest Biuro Programu „Niepodległa”. Za reżyserię oraz scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusz Syka.Film przywołuje mało znany, lecz istotny wątek w biografii Wyszyńskiego jakim był udział w Powstaniu Warszawskim. Wojenna zawierucha, liczne dylematy i trudne decyzje, z którymi musiał wówczas zmierzyć się przyszły Prymas bez wątpienia przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku jego nauczania.W produkcji wzięło udział około 200 aktorów, rekonstruktorów i kaskaderów, wykorzystano oryginalne pojazdy historyczne oraz liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiło się na przykład autentyczne pudełko od butów, należące do księdza porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala.Na ekranie zobaczymy m.in. Xawerego Szlenkiera, który wcieli się w rolę kardynała Wyszyńskiego, Małgorzatę Kożuchowską w roli matki Elżbiety Róży Czackiej, a także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Adama Fidusiewicza i wielu innych.Produkcja otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Film dostępny będzie w kinach od 17 września.

Publikacja „Ojciec wolnych ludzi”

Wydawnictwo Stacja7, przy wsparciu Biura Programu „Niepodległa”, przygotowało wznowienie publikacji „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza, będącej beletryzowaną opowieścią o życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowemu wydaniu, opracowanemu w atrakcyjnej szacie graficznej, towarzyszy portal ojciecwolnychludzi.stacja7.pl z grami, podcastami i licznymi  materiałami dydaktycznymi, przygotowanymi w oparciu o nauczanie Prymasa. Adresowany do młodzieży projekt „Wolni Ludzie” to okazja do dyskusji o wartościach takich jak poszanowanie wolności, godności i praw człowieka, a także o budowaniu wolnej i niepodległej Polski. Prezentacja książki będzie miała miejsce 8 września w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Źródło: Biuro Prasowe Programu „Niepodległa”