„Z lekturą raźniej w nowy rok szkolny”-Miesiąc Bibliotek w SP nr 1

Październik to  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego tegoroczne hasło  brzmi „Z książką ci do twarzy”. Świętując już po raz 16  zaprosiliśmy społeczność szkolną do udziału w głośnym czytaniu, konkursach i spotkaniach.

Nasze szkolne hasło  „Z lekturą raźniej w nowy rok szkolny” .Chcieliśmy poprzez różne formy zajęć zachęcić do  czytania i odwiedzania  naszej szkolnej biblioteki wszystkich naszych czytelników. W Klasach 1-3 wychowawcy  wybierali ze swoimi uczniami  z kuferka książkowego lekturę z serii „Czytam sobie” do głośnego czytania w klasie.   Chętni uczniowie uczestniczyli w konkursie- zabawie czytelniczej: dwadzieścia pytań
do czytanej lektury/ uczestnik  zabawy losuje pytanie  ze „słoiczka  pytań” przygotowanego w bibliotece, otrzymując  nagrodę w postaci naklejki
i zakładki  za prawidłową odpowiedź/ .W klasie 1a czytane były książki z Poziomu 1 pt.”Wielki Karol i mały Lolek” oraz „Lewy gola”,
w klasie 1b „Dobry pies” i „Dom”,  z Poziomu 2 w klasie 2a „Maja na tropie jaja” oraz „Cuda z ,mleka”, w klasie  2b książka „Fafik
i futerał” oraz  z Poziomu 3w klasie 3a „Pokój NIEgościnny” zaś w 3b”Baba Jaga w Ameryce” oraz „Historia pewnego statku.
O rejsie Titanica”
W Klasach 4 głośne czytanie książki z serii „Czytam sobie” w klasie na godzinie wychowawczej zakończyło się konkursem czytelniczym do czytanej lektury dla chętnych uczniów  kl. 4./ w klasie 4a książka Grzegorza Kasdepke”Kto zamawiał koszmarną przygodę”, w klasie 4b książka Ewy Winnickiej „Opowieść starego drzewa”  Każda klasa uczestnicząca w akcji „Czytam sobie” otrzymała dyplom.
Zaprosiliśmy także do udziału w konkursie czytelniczym z okazji  roku św. Jana Pawła II
 pt. „Co wiesz o papieżu Polaku św. Janie Pawle  II?” czytelników biblioteki, uczniów kl. 5-8. Konkurs trwał  przez cały październik. A od 26 października do 8 listopada zdalnie poprzez stronę internetową biblioteki i dziennik elektroniczny. Do przygotowania 20 pytań posłużył zakupiony
w ramach NPRCz zeszyt edukacyjny z biografią św. Jana Pawła II. Kolorowe plansze z pytaniem na każdy dzień i krzyżówki  na zakończenia konkursu  znalazły się na tablicy przed biblioteką jak również na stronie internetowej biblioteki (www.bibliotekaopatow.pl)oraz wysyłane były za pomocą dziennika elektronicznego, co ułatwiło kontynuację konkursu po przejściu na zdalne nauczanie Specjalnym wydarzeniem miesiąca października był także udział  biblioteki po raz 5 w Ogólnopolskiej VI edycji  Nocy Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Późnym popołudniem w dniu 9 października, chętni uczniowie klas 5 i 6 spotkali się
na  wieczorze z nauką  pod hasłem „Kolor jesieni-przedziwny świat wokół nas”./zobacz relację na stronie organizatora CEO https://nocbibliotek.ceo.org.pl/biblioteka/biblioteka-szkoly-podstawowej-nr-1-w-opatowie/#relacja
W wędrówce po świecie nauki o kolorach  pomogła nam lektura  Tomasza Rożka . Nauka, to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd. Chcieliśmy
w klimacie jesiennym poprowadzić czytelników do odkrywania tajemnic świata wokół nas, sięgnąć do nauki i jej odkryć  zachęcając do zdobywania wiedzy i poznawania świata.  Gościem specjalnym wieczoru online był naukowiec biochemik z Uniwersytetu w Oksfordzie. Podsumowaniem wieczoru
z nauką były  wpisy uczestników o czytaniu i książkach wykonane na kolorowych listkach nawiązujące do hasła  Nocy  Bibliotek, umieszczone
na „drzewku cytatów” znajdującym się przy wejściu do biblioteki. Oliwia, uczennica klasy VI  napisała na nich  fragment swojego wiersza./ tekst  całego wiersza pod zdjęciami/. Biblioteka Szkolna dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do udziału w obchodach Święta Biblioteki, które trwało przez cały październik.

„Kiedy szczęście mi nie doskwiera
Gdy serce me ból rozdziera,
Gdy światło do umysłu mego nie dociera
Szepcze sobie po cichu pociechy
A gdy tylko wolny czas między
Tonami zajęć odnajdę

To pójdę do biblioteki i miłość swojego
życia znajdę.
Zagłębię się w fabule
Świat dookoła nie będzie mnie obchodzić w ogóle,
Nie będę słuchać kto co do mnie woła
I  strona po stronie odkrywać będę inny
świat.

Oceny ludzi mnie nie obchodzą,
Bo książki me gorzkie łzy
Zawsze osłodzą.
A gdy dzwonek szkoły nieszczęsny
zadzwoni,

Z bólem oderwę książkę od mej dłoni
I poczekam sobie troszeczkę
By móc wrócić do lasu wiedzy
I popatrzeć na marzeń rzeczkę”