„Jak wyobrażam sobie Polskę w swoim dorosłym życiu”-prace literackie nagrodzone w konkursie „A to Polska właśnie”

Las Przyszłości

Rodzimy się, nieświadomi niczego, otoczeni opieką i szczęściem
Dorastamy i stajemy się odpowiedzialni
wchodzimy w ten nieznany las, gdzie każdy człowiek niczym drzewo ma swoje miejsce.
A my niczym zagubiony, szybujący ptak szukamy… i szukamy
Czego nam właściwie brakuje? Czy może tego szczęścia, które towarzyszyło na co dzień.
A może to wyobraźnia, która teraz rozsypała się na kawałków sto.
Ale, czy to życie jest takie szare? Czy nie może być lepiej?
Przecież to MY i tylko my o szarej albo kolorowej przyszłości decydujemy
Barwy życia niech zagoszczą tu! Ja już od razu wiem co dalej począć
Znajdujemy miejsce, które cieszy nas, i swymi korzeniami wrastamy co raz głębiej w ten szalony las.
Znamy już swoje miejsce i czas, ten życiowy las potrzebuje nas.
Żyjemy, żyjemy, znamy już każde miejsce na ziemi, starość zagościła, lecz do końca miła rzecz trwa w postaci wspomnień i ukrytej gdzieś radości.
Będziemy trwać, trwać, wiec nie ma się czego w przyszłości bać!

Oliwia Kot kl. 5a

Jak wyobrażam sobie Polskę w swoim dorosłym życiu

Polska jest moją ukochaną Ojczyzną. Mam nadzieję, ze będzie krajem wolnym i suwerennym. Każde dziecko i dorosły będzie cieszyć się wolnością naszej ojczyzny. Na pierwszym miejscu,
w sercu każdego Polaka będzie Bóg, Honor i Ojczyzna. Polacy będą szanować się nawzajem. Wszyscy będą pamiętać to,
co przekazały nam poprzednie pokolenia. Będziemy pamiętać
o naszych bohaterach, którzy walczyli za Polskę.
Nie pozwolimy, żeby pamięć o nich zaginęła. Będziemy pamiętać o naszych tradycjach i zwyczajach. Każdy będzie dumny z tego,że jest Polakiem. Niech Polska zawsze będzie Polską.

Magdalena Staniek kl. 5b

Jak będzie wyglądać Opatów za 20 lat?

Dwadzieścia lat to bardzo długo. Przez ten czas Opatów bardzo się zmieni. Ja i moi koledzy będziemy już dorośli, a nasz Opatów stanie się nowoczesny i ekologiczny. Ogromny park będzie ”zielonymi płucami” miasta. Na ryneczku znajdziemy ochłodę wśród kurtyn wodnych w upalne dni. Opatów potężnie się rozbuduje. Powstanie wiele nowych sklepów i różnych firm. Nowoczesna oczyszczalnia sprawi, że w rzece Opatówce znów zaczną pływać ryby, tak jak to było wiele lat temu. Liczne kawiarenki i restauracje będą przyciągać turystów i zachęcać do skosztowania opatowskich przysmaków. Podupadające kamienice zostaną wyremontowane i pomalowane wszystkimi kolorami tęczy. Opatów będzie barwny i wesoły. Jednak mimo tych wielkich zmian nasze miasto nie zapomni o swoich cennych zabytkach. Są one przecież tak ciekawą atrakcją turystyczną. Im starsze, tym bardziej interesujące. Brama warszawska nadal będzie strzec Opatowa. Klasztor i Kolegiata zachowają swoje niezwykłe malowidła, a stare podziemia pozostaną tajemnicze. Smak opatowskiej ”Krówki” także się nie zmieni, bo to nasza słodka tradycja. Choć z biegiem lat wszystko stanie się inne, to jednak tradycje i zabytki warto zachować. Są one przecież wizytówka naszego Opatowa.

Kryspin Pietras kl. 4a

Jak wyobrażam sobie Polskę za 20 lat?

Polska jest przepięknym krajem, a w moich wyobrażeniach za 20 lat będzie jeszcze wspanialsza. Uporaliśmy się z wieloma problemami dotyczącymi ochrony środowiska takimi jak: smog, ograniczenie ilości plastiku w przemyśle. Krajobraz poprzecinany jest wiatrakami i panelami słonecznymi. Dzieci bawią się na kolorowych placach zabaw, otoczonymi zielenią. Po ulicach poruszają się samochody nie emitujące spalin. Ludzie są dla siebie mili oraz życzliwi i często się uśmiechają. Bardzo chciałabym, żeby Polska tak wyglądała za 20 lat.

Weronika Gumuła kl. 4a

   Jak wyobrażam sobie Polskę w swoim dorosłym życiu.

Ja jako mała Polka, wybiegając myślą w swoje dorosłe życie, wyobrażam sobie naszą przyszłość w Polsce tak,
że ja i moje dzieci będziemy w niedalekiej przyszłości oddychać czystym powietrzem, a nie smogiem jak zdarza się to coraz częściej. Będąc nad Morzem Bałtyckim chciałabym ujrzeć czystą i przejrzystą wodę, a nie brudną i zaśmieconą przez turystów i duże fabryki. Chciałabym,aby panował pokój
i zrozumienie wśród ludzi. W polskich szkołach będzie cisza
i spokój. Starsi uczniowie będą uczciwi i odpowiedzialni wobec młodszych kolegów. Będą dawać im przykład do lepszego bycia człowiekiem. Młodzież nie będzie nadużywać alkoholu i innych używek. Każdy będzie dbał o zieleń, która nas otacza.
Lasy, które są wycinane i zaśmiecone będą mogły
w przyszłości spokojnie rosnąć i dostarczać nam tlenu. Kradzieży i zabójstw, których jest zbyt wiele będzie pojawiać się mniej. Będzie panował pokój i zrozumienie wśród wszystkich ludzi. Ludzie będą mieli lepszy kontakt ze sobą. Przestępstwa i przemoc będą rzadkością w naszym kraju. Polska będzie krajem, z którego niejedno państwo mogłoby wziąć przykład. Patriotyzm będzie głęboko zakorzeniony
w sercu każdego Polaka.

Zuzanna Kot kl. 5b