„Opowiem ci historię o Wojtku”

Biblioteka Szkolna zaprosiła uczniów klas 2 i 3 /szkoła podstawowa/ do udziału w projekcie edukacyjnym w oparciu o lekturę książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek” oraz dostępne źródła historyczne o niedźwiedziu Wojtku, który stał się żołnierzem w armii Generała Andersa. Dwie godziny zajęć w tygodniu/22.11. oraz 25.11.2016 r./ poświęcone było poznaniu prawdziwej historii żołnierza Wojtka za pomocą słowa, obrazu, muzyki, przekazu multimedialnego. Cztery spotkania w bibliotece /po dwa dla klas 2 i 3/ nieprzypadkowo także w Dniu Pluszowego Misia poświęcone było niezwykle sympatycznej i zarazem prawdziwej postaci Niedźwiadka Wojtka oraz poznaniu historii jego wojennych przygód i wspólnej wędrówki z żołnierzami 2 korpusu armii generała Andersa. Tę mało znaną u nas historię przybliżyły dzieciom także czytane głośno przez wychowawców oraz naszych gości fragmenty przygód Wojtka w książce Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek”. Mali czytelnicy wysłuchali także z uwagą wspomnień o II wojnie światowej naszego gościa Pana Feliksa Krawczyka , żołnierza i kombatanta z Opatowa.

Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy niedźwiadka Wojtka w czasie oglądanej prezentacji „Wojtek, żołnierz 2 korpusu” oraz fragmentów filmu „Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę” wędrując szlakiem żołnierzy 2 korpusu polskiej armii zaznaczonym na mapie. Więcej uwagi poświecono zwycięskiej bitwie polskich żołnierzy pod Monte Cassino, w której uczestniczył także niedźwiedź Wojtek pomagając żołnierzom np. w przenoszeniu ciężkich skrzyń z pociskami artyleryjskimi. Dzieci dowiedziały się jak wyglądało życie żołnierzy i Wojtka w obozie na Bliskim Wschodzie oraz na froncie walki po dotarciu 22 kompanii zaopatrzenia artylerii do Włoch,

w której to jednostce służył niedźwiedź Wojtek. Dzieci uwierzyły, że niezwykła historia Wojtka wydarzyła się naprawdę i chociaż kończy się smutno bardzo ich zainteresowała.

„Niedźwiedź Wojtek, tak jak żołnierze armii Andersa wygrał wojnę ale stracił wolność”- mówi przesłanie filmu. Swoje ostatnie lata życia spędził w Zoo w Edynburgu /Szkocja/.

Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy spotkania włączyli się do śpiewania refrenu piosenki „Czerwone maki” oraz rozwiązali krótki quiz sprawdzający zdobytą przez nich wiedzę o Wojtku.

Został także ogłoszony konkurs na historyjkę komiksową o przygodach Niedźwiedzia Wojtka z dialogami w języku polskim lub angielskim. Prace te dzieci wykonują na zajęciach plastyki i języka angielskiego. Opowieść o wojennych losach niedźwiedzia Wojtka pomogła dzieciom łatwiej zrozumieć trudną historię Polaków w czasie II wojny światowej oraz ich walki o prawdziwą wolność i niepodległość swojej Ojczyzny. Obok edukacji czytelniczej realizowany projekt był także pouczającą lekcją historii i patriotyzmu dla najmłodszych.