Scenariusz pasowania na czytelnika uczniów klas I „W Królestwie Bajki i Baśni”

Spotkanie w bibliotece uczniów klas I jest jednocześnie rozpoczęciem obchodów Święta Biblioteki w październiku- Miesiącu Bibliotek Szkolnych

Cele spotkania:
- wprowadzenie uczniów w świat bajek i baśni jakim jest biblioteka
- utrwalenie tytułów bajek i baśni oraz imion ich bohaterów poprzez udział w zgaduj zgaduli
- zachęta do częstego odwiedzania biblioteki poprzez liczne atrakcje w czasie zajęć.

Przebieg spotkania

1. Otwarcie obchodów Święta Biblioteki: Dyrektor Szkoły/ powitanie najmłodszych czytelników/

2.Zaproszenie do krainy bajki i baśni: uczennica z Koła Przyjaciół Biblioteki. Na początku dzieci odgadują zagadkę.

„Oto zagadka jest książkowa w niej zawsze czeka na Ciebie bajka co raz to inna, co raz to nowa”
Witajcie w naszym Królestwie Bajki i Baśni !
Droga koleżanko i kolego dziś przekonasz się że jest nim naprawdę Twoja Biblioteka!
Myślę, że łatwo odnalazłeś drogę do biblioteki po książkowym dymkach, a jeśli nie to koniecznie musisz je poszukać w drodze do biblioteki. Dziś witają Was też nasze książki, które w tym dniu nie są zwyczajne. Bajki w nich zamknięte chcą dziś spotkać się z Tobą drogi czytelniku. To one nauczą Cię słuchać ich opowieści, my im w tym troszkę pomożemy. Posłuchaj więc co mówią do Ciebie może dobrze znane Ci bajkowe postacie. Może je rozpoznasz? Posłuchaj najpierw, co zdarzyło się dawno, dawno temu…
Za siedmioma górami , za siedmioma rzekami w bajkowym lesie rosło sobie drzewo. Ale nie było to zwyczajne drzewo, bowiem rosło w krainie bajki i baśni. Pewien stary już człowiek ściął je bowiem nie wiedział ,że…. jest ono zaczarowane. Ponieważ drzewo , które chciał przeznaczyć na opał co raz to łkało i żaliło się cichym głosem, przestraszył się go i oddał je do fabryki. Ta zaś przerobiła go na papier..Papier ten trafił do pewnego Pana , który był pisarzem i oto, papier ów zaczął szeptać mu do ucha nieznane bajki. Ten zapisywał je i tak powstała książka, prawdziwsza niż inne bo miała czarodziejską moc. On też napisał w jej zakończeniu to, co powiedział mu magiczny papier. Aby pomóc magicznemu drzewu wrócić znów do królestwa bajki dzieci muszą narysować i przynieść drzewu bajkowe postacie. Myślę, że właśnie Wy możecie dziś pomóc naszemu drzewu..Wsłuchaj się w piosenkę a następnie odpowiedz, jaka to postać i z jakiej bajki pochodzi, następnie odszukaj jej w rozsypance i zawieś na drzewie a wówczas stanie się ono drzewem magicznym.

3.Zgadywanka: dzieci pomagają powrócić do królestwa bajki magicznemu drzewu : udział dzieci w rozpoznaniu bohatera piosenki-bajki/ odtworzenie utworów: Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Pinokio, Dziewczynka z zapałkami, Calineczka, Królowa Śniegu/i odnalezieniu portretu bajkowych postaci w rozsypance, następnie zawieszają je na drzewie/

4.Zagadki postaci bajkowych: uczniowie klasy II przebrani za bajkowe postacie zadają zagadki-rymowanki, odgadują uczniowie klas I./ Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Kot w butach Śpiąca królewna, Królewna na ziarnku grochu, Dziewczynka z zapałkami, Kubuś Puchatek, Pinokio, Kaczka Dziwaczka/

5.Krzyżówka i rebus o książce: pierwszaki rozwiązują na dużej planszy krzyżówkę obrazkową/ hasło: czytaj książki/ i rebus/hasło: dbam o swoje książki/

6. Uczniowie odgadują z przygotowanych rekwizytów tytuł bajki, wiersza: lokomotywa, pantofelek, kaczka ze wstążką i koperta, zapałki i kalendarz, kaczka i łabędź, dratwa z nitką, pięć ziarenek grochu i poduszka, stolik, lusterko i jabłko, wachlarz chiński, lampa, kufer

7.Jaś i Małgosia rozdają pierniczki dzieciom

8.Zakończenie: podziękowanie dzieciom, aktorom i pomocnikom z KPB , ogłoszenia: zaproszenie na poniedziałkowa czytelniczą loterię fantową i bajkową zgaduj –zgadulę, zaproszenie do udziału w konkursie jednego wiersza na wesoły wierszyk-rymowankę o bibliotece i czytaniu.

Opracowała mgr Izabela Bajak