Niezapomniane dni we Lwowie

Wczesnym rankiem w poniedziałek 16 września 2013 roku młodzież z Opatowskiej „Jedynki” wyruszyła na szkolna wycieczkę do Lwowa na Ukrainie. Nasza szkoła została wyróżniona nagrodą 5 dniowego pobytu u Księży Pallotynów we Lwowie-Brzuchowicach za zajecie pierwszego miejsca w ogólnopolskim projekcie Mikołajkowej Pomocy Afryce realizowanym przez Misyjną Fundację Pallotyńską Salvatti. Nasza szkoła jest jedyną w Polsce , która otrzymała taką nagrodę w r. szk. 2012/13.

Ruszając w drogę, nie wiedzieliśmy, że dla naszej 25 osobowej grupy będzie to niezwykła przygoda pełna niezapomnianych przeżyć. Księża Pallotyni przyjęli nas z radością w swoim przepięknym domu rekolekcyjnym, który istnieje od roku i jest jednocześnie parafią pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus dla małej grupki tutejszych katolików. Posługę duszpasterską sprawują tu księża Pallotyni- ks. Rektor Piotr Worwa i ks. Eugeniusz Cymbaluk. Nasza grupa rozpoczynała każdy dzień Mszą Świętą w kaplicy domowej.

Potem ruszaliśmy do miasta, aby zwiedzać przepiękny Lwów. Pani Przewodnik oprowadzała nas po pięknej Starówce i zabytkowych kościołach i cerkwiach. Obejrzeliśmy skarby Katedry Łacińskiej, mającej dla katolików i mieszkających tu Polaków znaczenie symbolu. To tutaj król Jan Kazimierz w czasach zagrożonej wolności świętej Rzeczypospolitej składał swe śluby przed wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej obierając Maryję Królową Korony Polskiej. Na trasie zwiedzania znalazły się także dawne kościoły: Dominikanów, Jezuitów czy Bernardynów gdzie teraz znajdują się cerkwie prawosławne. Odwiedziliśmy cerkiew wołoską, Przemienienia Pańskiego obrządku prawosławnego oraz cerkiew unicką św. Jura/ Jerzego/ oraz niezwykle piękna katedrę ormiańską. W czasie spaceru po mieście nie zabrakło zabawnych i wzruszających chwil.

Pod Katedrą Wniebowzięcia NMP nasi pianiści zagrali mały koncert na stojącym tutaj pianinie i byli oklaskiwania przez przechodniów i zatrzymujących się turystów. Niezwykłe wrażenie wywarł na nas przepiękny Cmentarz Łyczakowski z grobami wybitnych Polaków; Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Władysława Bełzy czy Artura Grottgera i wielu innych. Wędrując alejkami w deszczu dotarliśmy do szczególnego dla nas Polaków miejsca -Cmentarza Orląt Lwowskich. Zapaliliśmy tam znicze i wsłuchali w opowieść o naszych polskich bohaterach rówieśnikach- młodych obrońcach Lwowa z 1918 r.

Dowiedzieliśmy się także, że to kresowe polskie miasto przed II wojną światową miało 40 kościołów katolickich z czego dziś pozostało zaledwie kilka. Ze wzruszeniem oglądaliśmy ślady polskości. Sfotografowaliśmy się przed pomnikiem wieszcza Adama Mickiewicza.. Odbyliśmy wędrówkę na Kopiec Unii Lubelskiej usypany przez Lwowian w 300 rocznice zawarcia Unii Lubelskiej/1569-1869/Czwartkowy wieczór spędziliśmy we Lwowskiej Operze Narodowej oglądając spektakl operowy Giacomo Pucinniego - „Madame Butterfly”, który niezwykle nam się podobał tak samo jak wspaniałe wnętrze opery. Wieczór w operze był dla nas niezwykle uroczysty nie tylko z powodu naszych odświętnych strojów. Większość z nas była w operze po raz pierwszy.

U Księży Pallotynów czuliśmy się jak u siebie w domu. Spędziliśmy tam wiele radosnych chwil. Przy ciepłym kominku, który rozpalał dla nas ksiądz Eugeniusz w domowej bibliotece gromadziliśmy się razem w deszczowe wieczory rozmawiając i bawiąc się wesoło.

Smaczne posiłki przygotowywała dla nas Pani Maria, Polka ze Lwowa. Piękno Lwowa i gościnność naszych gospodarzy sprawiła, że czas spędzony tutaj upłynął bardzo szybko. Wzruszeni żegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi. Niektórzy z nas odjeżdżali ze łzami w oczach a inni marzyli już o powrocie tutaj. Lwów pozostanie dla nas miejscem niezwykłym i wyjątkowym. Tak wiele tu nauczyliśmy się, ubogacili duchowo i nawiązali nowe przyjaźnie i sympatie. Mamy nadzieję, ze kiedyś tu wrócimy tym bardziej, że nasi gospodarze Księża Pallotyni zaprosili nas ponownie do Lwowa. Uczestnikami wycieczki było 21 uczniów opatowskiego Gimnazjum nr 1 wraz z czterema opiekunami nauczycielami Izabelą Bajak, Gustawą Skrzypczak, Katarzyną Hejnicką-Bystroń i Ewą Jasińską.

Zobacz galerię zdjęć z naszej wycieczki!