XV Tydzień Głośnego Czytania pod hasłem „Czytanie uskrzydla”
Od wielu lat świętujemy w szkole z inicjatywy Biblioteki Szkolnej Tygodnie Głośnego Czytania. W r. szk. 2015/16 realizowaliśmy z tej okazji projekt czytelniczy pod hasłem „Spotkania z historią”. Przygotowaniem do tegorocznej Akademii Głośnego Czytania był flash mob: „Magiczne drzewko czytelnika”, w którym mogli wziąć udział wszyscy czytelnicy naszej Biblioteki. Na drzewku czytelnika mogli zawiesić dokończone przez siebie myśli o czytaniu i książkach zapisane na zielonych listkach../zobacz: myśli o czytaniu i książkach poniżej/
Uczniowie klas 1 i 2 uczestniczyli w zajęciach dodatkowych o tematyce historycznej oraz mogli obejrzeć film o św. Janie Pawle II. Z okazji II Nocy Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać” odbył się wieczór filmowy dla uczniów klas 2 i 3 szkoły podstawowej połączony z obchodami Roku H. Sienkiewicza. Mali czytelnicy biblioteki w godzinach wieczornych obejrzeli film „W pustyni i w puszczy” oraz uczestniczyli w zabawach i grach .
Podsumowaniem projektu czytelniczego „Spotkania z historią” z okazji XV Tygodnia Głośnego czytania pod hasłem „Czytanie uskrzydla” była uroczysta Akademia Głośnego Czytania dla całej społeczności szkolnej naszej „Jedynki”. Tematem przewodnim była 1050 rocznica Chrztu Polski.
Spotkanie prowadziły uczennice Gimnazjum Kinga Kaczmarska, Paulina Lis i Iga Adamska. Historyczną scenkę odegrali uczniowie klasy 5a przygotowaną pod opieką polonistki Anety Gibały, w której uczniowie Nina Kania i Przemek Frańczak wcielili się w postacie Mieszka I i Dąbrówki. Prezentacją o H. Sienkiewiczu autorstwa Julii Sapały z klasy 4a włączyliśmy się także w obchody Roku Sienkiewiczowskiego.
W kolejnym flash mob wzięli udział wszyscy uczniowie odczytując wspólnie z ekranu głośno wiersz W. Bełzy „Kto Ty jesteś?”. Uczennica klasy 5b Zuzanna Wiśniewska zaśpiewała piosenkę „Żeby Polska byłą Polską”, którą tak jak wspólny flash mob przyjęli z entuzjazmem uczestnicy spotkania.
Prezentacją „Czytaj razem z nami” przygotowaną przez nauczyciela -bibliotekarza Izabelę Bajak o promocji książki i czytelnictwa podsumowaliśmy działania Biblioteki Szkolnej w ciągu całego r. szk. 2015/16. Na koniec Akademii odbyło się wręczenie przez Panią Dyrektor Annę Przygodę nagród książkowych i słodyczy dla uczestników całorocznego konkursu czytelniczego „Nie tylko dla nieśmiałych”, w którym wyróżniła się klasa 2a zdobywając wszystkie osiem nagród. Akademii towarzyszyła wystawa plakatów oraz książek i albumów z naszej biblioteki o tematyce historycznej. Jeden z plakatów wykonali uczniowie Gimnazjum pod opieką Katarzyny Hejnickiej-Bystroń . W Akademii wzięli udział zaproszeni goście: bibliotekarz z Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie Agnieszka Śliwa , kombatanci z Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów RP zaprzyjaźnieni ze szkołą oraz zaproszeni Rodzice .
Flash mob: „Magiczne drzewko czytelnika”
Na drzewku czytelnika chętni czytelnicy mogli zawiesić dokończone przez siebie myśli o czytaniu i książkach zapisane na zielonych listkach.
Oto niektóre z nich:
„Czytam, bo każda książka jest ciekawą przygodą”
„Biblioteka jest magicznym miejscem z interesującymi książkami”
„Czytanie jest okazją dla tych, którzy są spragnieni wrażeń”
„Każdy kto czyta jest wyjątkowy”
„Każda książka jest ciekawa i inna”
„Lubię czytać ponieważ lubię przygody i fascynuje mnie czytanie”.