Odbył się Turniej Czytelniczy „Czytam bo lubię. Z książką nigdy się nie nudzę”

Turniej Czytelniczy to między klasowy konkurs organizowany w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych . W 1 części Turnieju, która odbyła się w dniu 21.10.2016 r. ,wzięli udział uczniowie klas 4-6-SP /4a,4b.5a.5b,6a,6b/, W części drugiej Turnieju, która odbyła się w dniu 24.10.2016r. wzięli udział uczniowie kl.2-3-SP/2a, 2b,2c,3a,3b,3c/.

Nasi czytelnicy zasługują na wielką pochwałę za serce i trud włożony w przygotowanie prezentacji o książkach i czytaniu, za piękne stroje i rekwizyty, za stworzenie szczególnej atmosfery radości z czytania i występowania na scenie. Trudna była ocena naszej komisji, bo rywalizacja była wyrównana.

Chociaż wręczone nagrody były skromne, to organizatorzy maja przekonanie, że ważna jest także wiedza i umiejętności zdobyte w czasie udziału w turnieju oraz zaangażowanie uczestników Turnieju, które będzie procentować lepszymi wynikami w nauce i chętnym sięganiem po książkę. Rozegrane zostały 4 konkurencje Uczniowie kl. 4-6 oraz 2-3 zaprezentowali swoje ulubione książki w różnorodnych formach przekazu: recenzje, reklamy, dialogi, małe formy teatralne, formy plastyczne: plakaty, rekwizyty, stroje, transparenty. Mali czytelnicy polecali takie tytuły książek jak np. "100 przygód Koziołka Matołka", "Dzieci z Bullerbyn" czy "Pippi Pończoszanka" i inne, w ciekawej scenografii, oryginalnych strojach i z różnorodnymi rekwizytami nawiązującymi do wybranych lektur. Starsi czytelnicy zaprezentowali takie tytuły jak np. "Bajki robotów", "Mały książę" czy też "Mikołajek".

Reprezentanci klas dobrze poradzili sobie z konkurencją „łamańce językowe” , jak również wykonali bardzo ciekawe i oryginalne prace plastyczne ilustrujące strofy wierszy. Na dolnym holu gimnazjum można było oglądać wystawę plakatów stworzonych przez uczniów kl. 2-6 na Turniej Czytelniczy oraz prac plastycznych ilustrujących wiersze wykonanych przez uczniów w czasie Turnieju. Prace te są umieszczone także w naszej internetowej Galerii Czytelników.

Komisja turnieju w składzie: Nina Banach-pedagog, polonista, Barbara Sus-plastyk, Magdalena Stepień -nauczyciel nauczania zintegrowanego, Agnieszka Śliwa- bibliotekarz z Powiatowej i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie oraz sekretarz komisji- Małgorzata Słapczyńska oceniała i liczyła poszczególne konkurencje w punktacji od 1 do 5.

A oto wyniki poszczególnych klas uczestniczących w Turnieju.
klasy 2-3:
I miejsce:70 punktów- kl. 3b
II miejsce:66 punktów- kl. 3c
III miejsce: 64 punkty-kl.2b
Wyróznienie:62 punkty-kl.3a, kl,2a
Wyróżnienie 54 punkty-kl.3c
klasy 4-6:
I miejsce-66 punktów- kl. 6b
II miejsce: 62 punkty- kl. 5b i kl. 6a
III miejsce: 60 punktów- kl. 5a
Za udział 56 punktów-kl.4a/i kl. 4b