Opatowska „Jedynka” włączyła się do trzech ogólnopolskich akcji promujących bibliotekę i czytanie.

Jednym z wydarzeń w szkole było bicie rekordu we wspólnym czytaniu w jednym momencie, pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”, w którym wzięło udział około 350 uczniów i nauczycieli w dniu 2 czerwca o godz. 10.00. Już tydzień wcześniej w ramach Tygodnia Głośnego Czytania w szkole gimnazjaliści czytali swoim młodszym kolegom z klas 0-3 zaś w klasach 4-6 odbyły się lekcje wychowawcze z książką wybraną z „kuferka książek marzeń” /książki pozyskane w ramach programu MEN „Książki naszych marzeń”/oraz pogadanką na temat „Co czytali, kiedy byli mali”- np. wychowawca, zaproszeni rodzice lub znane postacie.

W czasie towarzyszącego biciu rekordu apelu reporterzy-gimnazjaliści przeprowadzili wywiady z uczniami kl. 1-6 na temat czytanych w klasach książek, które zostały nagrane przez uczniów w postaci krótkich filmików. Za udział w akcji każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom. W tym samym dniu nasi czytelnicy z niecierpliwością oczekiwali na wieczór w bibliotece. W ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza” uczestniczyło 72 uczniów. Urozmaiciły go wspólne zabawy, głośne czytanie oraz tworzenie teatrzyku Kamishibai do książki „Słoń o ptasim sercu”, wspólny poczęstunek oraz projekcja najnowszego filmu nakręconego na podstawie serii książek Martina Widmarka pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella nostra’. Wieczór trwał zbyt krótko dla dzieci bo do 23.00.Tak więc nie zdążyliśmy zrealizować zaplanowanego kolorowania kart książki „Wyspy”, którą otrzymaliśmy w materiałach promocyjnych ani przeczytać innej książki „Kto zamawiał koszmarną przygodę”, do której zaplanowaliśmy konkurs w grupach z nagrodami.. Dzieci były szczęśliwe i z ochotą uczestniczyły we wszystkich zrealizowanych zadaniach. Rodzice pomogli przygotować słodkie ciasta, które zniknęły ze stołów w czasie przerwy.

W przeprowadzeniu akcji Biblioteka Szkolna współpracowała z Dyrekcją Szkoły,Samnorządem Szkolnym,Wychowawcami klas 2b, 3a,3b, 3c oraz 6b i 1a gimnazjum , Rodzicami naszych uczniów. Pomagała także grupa wolontariuszy uczniów klas 4, 6 oraz nasi gimnazjaliści. Dzięki udziałowi w akcjach czytelniczych, które stają się tradycją szkoły promujemy nasza szkołę, bibliotekę i czytanie wśród dzieci i młodzieży, które to staje się ważne w ich życiu i indywidualnym rozwoju.

Nasi czytelnicy bardzo chętnie i licznie uczestniczą w takich akcjach, które stanowią dla nich ważne wydarzenia kulturalne a do których dostęp w naszej małej lokalnej społeczności jest ograniczony. Ogólnopolskie akcje czytelnicze pod patronatem: „Biblioteka w Szkole”, Fundacja ABCXXI oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcje za życzliwe wsparcie.

Tutaj znajduje się link do relacji z naszych wydarzeń na ogólnopolskiej stronie nocbibliotek.org.

Tutaj, tutaj, i tutaj znajdują się linki do całych galerii zdjęć z poszczególnych wydarzeń.